Taśma tkaninowa – budowa, rodzaje i zastosowanie
Ilość taśm dostępnych na rynku jest ogromna, przez co niekiedy ciężko klientowi o odpowiedni dobór tych produktów do konkretnego zastosowania. Raczej każdy zdaje sobie już sprawę z tego, że nie ma w sprzedaży uniwersalnych akcesoriów do klejenia, a indywidualny typ materiału samoprzylepnego powinno się dobierać w zależności od przeznaczenia.
Bardzo popularnym rodzajem materiału klejącego, który znaleźć można u większości producentów tych wyrobów jest taśma tkaninowa. Odznacza ją duża wytrzymałość w sprzyjających warunkach, ale też spora elastyczność. W poniższym wpisie, w całości skupimy się na akcesoriach klejących na nośniku wykonanym z tkaniny, przedstawiając tym samym ich podstawowe rodzaje oraz przeznaczenie. Zapraszamy!
Zalety taśm tkaninowych
Taśmy tkaninowe są jednymi z najczęściej kupowanych przez klientów produktów z tego zakresu. Powodem tego są oczywiście ich właściwości, a dokładniej wcześniej wspomniana elastyczność i wytrzymałość. Dodatkowo, jak w przypadku każdej taśmy odznacza je łatwość w użytkowaniu i możliwość dokładnego dopasowania do powierzchni klejenia. Większość tego typu produktów można przerywać ręcznie, dzięki czemu możemy uniknąć konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Dzięki specjalnie wykonanej strukturze nośnika, produkt z łatwością przywiera do powierzchni i gwarantuje długą trwałość połączenia.
Rodzaje taśm tkaninowych dostępnych w sprzedaży
Taśma składa się z nośnika oraz biegnącej wzdłuż niego warstwy kleju. Niemal wszystkie [link[taśmy tkaninowe posiadają tę samą budowę nośnika, jednak różnią się materiałem ich wykonania. Nośnik najczęściej wykonany jest ze sztucznego jedwabiu, włóknin poliestrowych bądź bawełny. Taki podział jest bardzo istotny w kontekście późniejszego zastosowania i wytrzymałości na konkretnych powierzchniach. Oprócz tego ten typ produktów klejących dzieli się na dwie grupy:
- Powlekane – poddawane procesowi impregnacji, wyróżniają się niezwykle skuteczną wodoodpornością. Prezentują sporą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i podwyższone temperatury.
- Niepowlekane – bez poddawania impregnacji, oferują większą przyczepność niż taśmy powlekane; dobrze dostosowują się do kształtu podłoża.
Najpopularniejsze zastosowania taśm tkaninowych
Taśmy tkaninowe są najczęściej stosowane do izolowania przewodów w przypadku ich uszkodzenia, owijania różnego rodzaju uchwytów i rękojeści (owijki), a także do zabezpieczania ostrych krawędzi. Bardzo popularnym rodzajem tych akcesoriów jest Duct Tape – taśma uznawana za najbardziej uniwersalną i stosowana jeszcze w czasach II Wojny Światowej przez amerykańską armię. Od tamtej pory przeznaczona głównie do celów naprawczych, gdzie na przestrzeni lat producenci zadbali o jej dodatkowe wzmocnienie i jakość. Produkty te doskonale sprawdzają się także w wielu branżach współczesnego przemysłu. Mogą przydać się do uszczelniania kanałów, otulin izolacyjnych bądź też ciągów wentylacji. Chcąc wybrać taśmę adekwatną do swoich oczekiwań, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy chętnie doradzą przy jej wyborze.
Interesującym rodzajem taśm tkaninowych są taśmy do scenografii. Mówi się na nie także gafra lub taśma sceniczna. Mają matowe wykończenie, a duży wybór kolorów pozwala na dobór właściwego odcienia do maskowania przewodów na scenie lub łączenia elementów.